Odlučila sam da predstavim Beograd posredstvom teksta o antikvarijatima, a isti se ne moraju odnositi samo na Beograd. Knjige koje se mogu kupiti u ovim knjižarama dostupne su svima posredstvom interneta a, od sada, nadam se, i posredstvom ovog teksta, bar vizuelno ili kao predlog za neko naredno čitanje.
Jedna od mojih lutalačkih preokupacija gradom podrazumevala je i da obilazim knjižare u koje neću nužno ući, ali pored kojih ću zastati i posmatrati izloge. Tako sam se ja, za početak, informisala. A kada bih ušla, ponašala bih se kao da sam u biblioteci. Stajala bih satima pred policom i listala knjige, čitala ih, otvarajući nasumično stranice, razgledajući korice i fontove.
Prošlost jedne zemlje vidljiva je na dva mesta: na buvljacima i u antikvarijatima, a pod antikvarijatima ne podrazumevam prodavnice specijalizovane za prodaju predmeta, već mislim i na knjižare koje poseduju stara izdanja naslova i edicija, knjige koje se nisu doštampavale.
Nisam bila upisana u biblioteku, izuzev u osnovnoj školi. U srednjoj školi, kao i na fakultetu, koristila sam biblioteku institucije u kojoj sam se školovala. Kasnije, umesto korišćenja biblioteke, počela sam da formiram svoju biblioteku, kolekciju knjiga koja se ni po čemu nije razlikovala od kolekcija drugih studenata književnosti. Izdanja nisu bila retka, nisu bila ni naročito očuvana, naslovi se nisu izdvajali od spiska preporučene literature za dati ispit, ali od nečega se moralo početi.
Vremenom sam proširila tematski okvir knjiga, a sa godinama, s obzirom na poboljšanje moje materijalne situacije u odnosu na dane studiranja (svaki oblik kolekcionarstva ili prikupljanja, naročito kada je u pitanju neka od umetnosti, zahteva dosta materijalnog ulaganja što dovodi do paradoksa: umetnost postaje roba), u sobu sam počela da unosim sve više i više knjiga, ali nikada nasumično odabranih. Ja sam osoba čije su sveske i rokovnici, dnevnici i beležnice, puni spiskova.
Kad ne putujem, a uželim se novih prizora, kada se javi potreba da ponovo izmislim ovaj grad, ili da ga ponovo osetim, uđem u neki od ovih antikvarijata i zatvorim vrata po ulasku. Tišina je najprivilegovanija čovekova potreba.
Da li je indiferentnost spram tekućeg doba odlika inferiornosti? Možda. Nedostatak lepote vodio me je nihilizmu. Žalila sam za dobom početka svoje mašte, svog altruizma, kada nisam znala u kojoj se zemlji nalazim. Jednom kada sam se okrenula oko sebe, shvatila sam da sam na Zelenom vencu. To mesto je metafora ove zemlje. U njenom siromaštvu, u njenom jadu nema dostojanstva.
Međutim, ovaj grad je Janusov lik. Lep prizor, afirmativan, skriven je. To su ove knjige i prostori posredstvom čijih fotografija sam želela da predstavim lepu ambiciju, borhesovsku: da čitav (pojedinačni) svet („nema genijalnih naroda, ima samo genijalnih pojedinaca“ – Ljubomir Micić) postane knjiga, jedna u kojoj su sumirane sve, biblioteka gde bi hod po njenom lavirintu bio nečiji život.
Tekst i fotografije: Ana Arp
Za veću rezoluciju kliknuti na fotografiju.
*
ANTIKVARIJAT BULBUK
Adresa: Stanoja Glavaša 13, Beograd
Telefon: 011 3225 974 / 063 229 774
Mejl: antikvarijat.bulbuk@gmail.com
Radno vreme: 16-20h svakog radnog dana i subotom
ANTIKVARIJAT VULIN
Adresa: Brankova 23, Beograd
Telefon: 011 2624 308, 064 95 55 051
Mejl: antikvarijatv@gmail.com
Sajt: http://www.antikvarijatvulin.com
ANTIKVARIJAT DVERI
Adresa: Đure Jakšića 6, Beograd
Telefon: 011 263 8260
ANTIKVARIJAT MALA AKADEMIJA
Adresa: Đure Jakšića 4, Beograd
Telefon: 011 328 2365
Mejl: malaakademija@gmail.com
MALA PRODAVNICA RETKOSTI
http://prodavnicaretkosti.kpizlog.rs/ | Telefon: 061 220 57 96
Za razliku od prethodno predstavljenih, ovaj antikvarijat svoje delovanje koncentriše isključivo na prodaju preko interneta. U pitanju je on-line prodavnica novih i antikvarnih knjiga. Izbor iz kolekcije možete pogledati na fotografijama koje slede ili na sajtu, a uz knjige, u ponudi Male prodavnice retkosti naći ćete i odlično očuvane analogne fotoaparate.
Mala prodavnica retkosti sadrži knjige iz oblasti arheologije, religije, kulturne istorije, književnosti. Ukoliko vas zanima beletristika, pravna ili medicinska literatura na srpskom, ruskom, nemačkom ili francuskom jeziku, takođe je možete pronaći u ponudi. Smatrala sam da je, za razliku od prethodnih priloga, tekst o ovom antikvarijatu morao biti duži jer ne postoji način da se taj prostor poseti.